Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Гімнастичний м'яч або «фітбол» - це спортивний снаряд, знайомий кожному, хто бував у фітнес-залі. Фахівці радять використовувати його всім займаються фітнесом і аеробікою не тільки в спортивному залі, але і вдома. Фітбол підвищує ефективність тренувань. Він сприяє поліпшенню координації, дозволяє рівномірно розподіляти яку вони надають на м'язи навантаження, допомагає позбутися від жирового прошарку в проблемних зонах, робить живіт плоским, тіло струнким.

Щоб відчути всі переваги цього спортивного снаряда, необхідно знати, як правильно вибрати і використовувати фітбол, для яких вправ він підходить найкраще.

Що собою являє фітбол?

Цей спортивний інвентар, який ще називають швейцарським, являє собою великий в діаметрі пружний, міцний, гумовий м'ячик, призначений для занять фітнесом та аеробікою. Він відмінно підходить як для домашніх тренувань, так і для використання в залі. Від правильності його вибору безпосередньо залежить результативність виконуваних вправ. Фітбол повинен відповідати зросту, ваги, поставленим цілям спортсмена.

Чим корисні регулярні тренування з фітболом?

Застосування великого спортивного м'яча надає багатосторонній ефект на людину:

 • розвиває спритність, гнучкість, координацію;
 • задіє практично кожну групу м'язів;
 • коригує і виправляє поставу;
 • попереджає розвиток і лікує початкові стадії дегенеративних і дистрофічних змін суглобів і хребта,
  додає силуету стрункість без використання складних тренажерів;
 • сприяє швидшому спалюванню калорій.

Сферична форма сприяє виконанню вправ з великим ступенем амплітуди, а нестійкість фітболу - підтримці мускулатури в тонусі. Цей снаряд не має вікових обмежень, відрізняється доступною вартістю. Його покупка, на відміну від бігової доріжки, велотренажера, степпера, не вимагає великих витрат. Великий м'яч відмінно зміцнює тазові м'язи, що зробило його популярним серед займаються аеробікою і фітнесом вагітних жінок.

Відсутність надмірних навантажень на мускулатуру ніг дозволяє використовувати снаряд як людям похилого віку, так і тим, хто страждає від проблем з суглобами, варикозної хвороби, надмірної ваги. У останніх має бути особливо ретельно підходити до вибору м'яча, який повинен бути досить пружним і міцним, щоб витримувати який чиниться на нього тиск.

Заняття зі швейцарським м'ячем зміцнюють мускулатуру преса, позбавляють від жирового прошарку в області живота та інших проблемних частинах тіла, знижують целюлітні прояви на сідницях і стегнах, дозволяють залучати до роботи групи м'язів, зазвичай залишаються незадіяними. Завдяки цим перевагам, фітбол прийнято вважати одним з найбезпечніших, універсальних, доступних спортивних снарядів.

Історія появи фітболу

Свого другого назвою «швейцарський» м'яч зобов'язаний тому, що першим в своїй роботі його почала використовувати Сюзан Кляйн-Фогельбах - фізіотерапевт зі Швейцарії. У далекому 1960 році цей тренажер став частиною реабілітаційної програми пацієнтів з травмами хребетного відділу. Пізніше він був застосований і при лікуванні хворих з церебральним паралічем.

Спостереження медиків за пацієнтами привели фахівців до висновку, що м'яч з великим діаметром може служити не тільки терапевтичним, але і профілактичним цілям. Заняття з ним на регулярній основі зміцнювали м'язово-зв'язковий апарат і стабілізували вага. Це не пройшло повз увагу. Уже в дев'яностих роках минулого століття фітбол отримав широку популярність в якості тренажера, що сприяє корекції фігури і схуднення, а аеробіка зі швейцарським м'ячем стала популярним напрямком у фітнесі.

Види гімнастичного м'яча

Кожна різновид фітболу має свої характерні особливості. Цей тренажер випускається в наступних варіантах:

З ріжками або скобами

 Вони оснащені спеціальними ручками, що дозволяють утримувати рівновагу, скакати на мечі. Ця модель особливо улюблена маленькими дітьми, відмінно підійде новачкам.

З шипами

Вироби володіють не тільки всіма перевагами гімнастичного великого м'яча, але і є відмінним масажером, що допомагає в боротьбі проти целюліту.

Гладкі

Можуть використовуватися всіма без обмежень, але найбільше підходять вагітним. Застосовуються для виконання як релаксуючого, так і інтенсивного тренінгу.

Дитячі

Мають зменшений діаметр і відповідний яскравий декор.

Овальні

Відрізняються своєрідною формою, яка нагадує пончик.

Критерії вибору

Придбати гімнастичний тренажер для занять аеробікою і фітнесом можна в магазині спорттоварів або замовити через аналогічний інтернет-портал з доставкою. Грамотний консультант допоможе визначити оптимальний розмір і дасть корисні рекомендації. Щоб покупка не виявилася спонтанної і непродуманою, параметри м'яча слід обміркувати заздалегідь. Краще самостійно вивчити основні характеристики снаряда, як вони впливають на наступні тренування.

Розмір м'яча

Цей параметр залежить від фізичних характеристик спортсмена. Підбирати габарити снаряда можна як по зростанню, так і по довжині руки:

 • Ріст до 155 - Довжина руки менше 55 - Діаметр 45
 • Ріст 155-169 - Довжина руки менше 56-65 - Діаметр 55
 • Ріст 170-185 - Довжина руки менше 66-75 - Діаметр 65
 • Ріст більше 186 - Довжина руки більше 75 - Діаметр від 75

Всі дані наведені в сантиметрах, а довжину руки вимірюють від плеча до кінчиків витягнутих пальців.

Остаточно переконатися в правильності вибору дозволяє невеликий тест. Якщо тулуб зі стегном, гомілку зі стопою під час сидіння на снаряді верхом утворюють практично прямий кут, куля підібраний правильно.

Новачкам, які не займалися раніше з подібними тренажерами, рекомендується купувати снаряд діаметром менше норми. Це мінімізує ризик отримання серйозної травми при падінні.

Якісні показники

Хороший фітбол повинен бути:

 • пружним і пружинити при натисканні на нього долонею;
 • міцним з ідеально виконаними і непомітними швами;
 • з високими антистатичними властивостями;
 • з бездоганно утисненим ніпелем.

Щоб виключити ризик серйозних травм при проколі або порізі снаряда, виробники більшості сучасних моделей оснащують м'ячі системою анти-розриву, про наявність якої свідчить позначка ABS в технічних параметрах. Вона оберігає фітбол від вибуху, тобто снаряд просто повільно здувається.

Максимально допустима вага, що надається при вертикальному навантаженні на м'яч, як правило, теж прописується в характеристиках. Він залежить від конкретної моделі, але якщо це по-справжньому хороший тренажер, то він може витримувати близько 200-300 кілограм.

Правила використання

Щоб захистити м'яч від механічних пошкоджень, працювати з ним потрібно на гладкій поверхні. Проколоті снаряд підлягає ремонту. Досить часто в комплекті до нього йде клей, який дозволяє забезпечити ушкодженої ділянки стійкість до розриву. Зберігати фітбол слід в накачаному вигляді, подалі від сонячних прямих променів і опалювальних приладів. Взимку перевозити його необхідно не в багажнику, а в салоні транспортного засобу.

Накачують виріб будь-яким видом насоса. Головне, щоб ніпель підходив по діаметру. Якщо є така можливість, краще купити спеціальний насос. М'яч можливо накачати і без застосування допоміжних пристроїв, а як звичайний надувну кулю. Пружність фітболу підбирають індивідуально, з огляду на, що він не повинен бути надто жорстким або, навпаки, м'яким.

Загальні рекомендації

Щоб не помилитися з підбором гімнастичного м'яча, спочатку краще порадитися з тренером або ознайомитися з відгуками на моделі різних виробників в інтернеті. Не варто купувати виріб невідомих торгових марок. Воно може виявитися надто м'яким, неміцним, слизьким.

Коли покупка здійснюється в спортивному магазині, рекомендується попросити консультанта надути м'яч. Це дозволить перевірити фітбол на відсутність шлюбу і проколу, оцінити розміри, еластичність, якість поверхні, яка повинна бути без западин і здуття.

Швейцарський куля - це не просто тренажер, а й відмінна профілактика остеохондрозу. На ньому можна сидіти перед телевізором чи за комп'ютером.